Pozyskanie inwestora branżowego, firmy McCormick & Co dla Kamis

Doradztwo dla właścicieli Kamis S.A., niekwestionowanego lidera na polskim rynku przypraw, przy sprzedaży spółki na rzecz McCormick & Company, światowego lidera branży przypraw i produktów smakowych

Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy strategicznych możliwości rozwoju, akcjonariusze spółki Kamis zdecydowali się pozyskać inwestora strategicznego, McCormick & Company, Incorporated – światowego lidera branży przypraw i produktów smakowych.

Transakcja zostanie sfinalizowana po uzyskaniu zezwoleń organów regulacyjnych w Polsce, Rosji oraz na Ukrainie. W ramach transakcji McCormick & Company nabędzie 100% udziałów w Kamis za łączną kwotę 830 mln PLN. Będzie to jedna z największych transakcji M&A na polskim rynku spożywczym w ostatnim czasie. Umowa nie obejmuje działalności Kamis związanej z produkcją herbat, która będzie kontynuowana przez obecnych właścicieli w ramach nowej spółki.

Kamis jest niekwestionowanym liderem branży przypraw, musztard oraz innych produktów smakowych w Polsce. Od czasu powstania w 1991 r. firma rozwinęła swoją działalność także poza Polską poprzez spółki zależne na terenie Rosji, Rumunii i Ukrainy, a także eksportując swoje produkty do innych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Roczne przychody spółki wyniosły w 2010 r. ponad 350 milionów PLN.

Grupa McCormick powstała w 1889 r. w Stanach Zjednoczonych. Jest wiodącym globalnym graczem w segmencie przypraw i produktów smakowych dostarczającym produkty dla handlu detalicznego, producentów żywności i przedsiębiorstw gastronomicznych. McCormick jest również liderem w Europie, między innymi dzięki przejęciu firmy Ducros we Francji i obecności w Wielkiej Brytanii pod marką Schwartz. McCormick jest spółką notowaną na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE:MKC) o kapitalizacji 6,6 miliarda USD i przychodach 3,3 miliarda USD (za ostatni rok obrotowy zakończony w listopadzie 2010 r.).

Zdaniem Kamis, ta strategiczna umowa stanowi niepowtarzalną szansę rozwoju dla pracowników, klientów, dostawców i innych partnerów biznesowych, zapewniając jednocześnie platformę do długofalowego rozwoju działalności spółki w Polsce i w regionie.

FIDEA pełniła rolę wyłącznego doradcy finansowego właścicieli Kamis S.A. przy przeprowadzeniu transakcji.

Zespół transakcyjny

Marek DOJNOW

Marek DOJNOW

Prezes Zarządu, Partner Zarządzający

Data

Wrzesień 2011

Sektor

Dobra konsumpcyjne

Wartość transakcji

830 mln PLN