„Szklanka do połowy pełna” – Forbes 2/2013 13 lutego 2013

Na łamach lutowego wydania miesięcznika „Forbes” ukazał artykuł pt. „Szklanka do połowy pełna” przybliżający sytuację na polskim rynku fuzji i przejęć w 2012 roku.

Marek Dojnow, Partner Zarządzający FIDEA, został poproszony o komentarz w tym temacie: „Większość zamkniętych procesów to były przejęcia jeszcze z roku 2011 albo początku 2012; brakowało czysto rynkowych transakcji, część z nich była wymuszona kłopotami sprzedających.”  Przyglądając się największym transakcjom zamkniętym w 2012 roku, w wyniku kłopotów poprzednich właścicieli doszło m.in. do transakcji Warty, Kredyt Banku, Polbanku EFG czy wybranych polskich aktywów DnB Nord. Z kolei 3 inne transakcje z tej listy, tzn. Elektrownia Rybnik, Mondi Packaging Paper Świecie oraz BGŻ S.A., były przykładami zwiększania zaangażowania kapitałowego przez już znaczących właścicieli tych spółek – dlatego też nie były to czysto rynkowe transakcje.

Kolejną wspomnianą w artykule transakcją jest przejęcie sieci handlowej Eko Holding przez fundusz private equity Advent International. Advent przelicytował innego inwestora finansowego, fundusz Mid Europa Partners, oferując w wezwaniu ogromną premię w stosunku do ówczesnej ceny akcji spółki na GPW. Marek Dojnow skomentował tę transakcję następująco:

To świadczy, jakimi zasobami finansowymi dysponują private equity i jak trudno jest znaleźć atrakcyjne aktywa. Podobne walki inwestorzy toczyli o spółki z szeroko rozumianego sektora ochrony zdrowia.

– tłumaczy Marek Dojnow.

Cała treść artykułu jest dostępna na stronie internetowej miesięcznika Forbes