Doradztwo finansowe dla TAKONI przy nabyciu Grupy METKOM oraz pozyskaniu finansowania akwizycyjnego 29 lutego 2024

Takoni, wiodący polski producentów wyrobów gumowych, gumowo-metalowych i poliuretanowych, nabywa 100% udziałów w spółkach Metkom Król i SW Armatura („Grupa Metkom”), specjalizujących się w rozwiązaniach z zakresu rurociągów, instalacji gazowych i energetycznych.

Profil działalności Grupy Metkom jako czołowego dostawcy rozwiązań rurociągowych stanowi doskonałe uzupełnienie oferty Takoni w obszarze poliuretanu.

Komplementarność oferty, nowoczesny park maszynowy, portfel niemal 1000 klientów oraz własne zdolności produkcyjne w zakresie elementów rurociągowych wpisują się strategię rozwoju Takoni w obszarze rozwiązań dla przemysłu ciężkiego.

– komentuje Jan Marcinkowski, członek zarządu Takoni odpowiedzialny za rozwój biznesu.

Grupa Metkom została założona w 2005 roku. W 2022 roku wygenerowała ponad 174 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 44 mln zł EBITDA.

Cieszę się, że udało się znaleźć takiego partnera jak Takoni, z którym współpracujemy od wielu lat. Wierzę, że połączenie naszych podmiotów pozwoli na uatrakcyjnienie oferty dla naszych klientów i stanowi szansę na skokowy wzrost działalności. Razem z moim wspólnikiem, Marcinem Gębusią, chcemy dalej aktywnie angażować się w ekspansję spółek Takoni, Metkom i SW Armatura pozostając w zarządach Grupy.

– komentuje Tomasz Król, założyciel i główny udziałowiec Metkom i SW Armatura.

Firma Takoni, założona w 1992 roku, specjalizuje się w produkcji wyrobów gumowych i gumowo-metalowych metodą wtrysku i prasowania m.in. dla takich branż jak automotive, AGD i przemysł ciężki. Od 2019 roku, po przejęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa Gasket, spółka poszerzyła ofertę o produkty poliuretanowe, takie jak rury, koła oraz inne aplikacje formowe. Po sfinalizowaniu transakcji, skonsolidowane roczne przychody Takoni przekroczą 300 mln zł.