FIDEA doradza właścicielom Kamis S.A. przy pozyskaniu inwestora strategicznego 29 czerwca 2011

Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy strategicznych możliwości rozwoju, akcjonariusze spółki Kamis zdecydowali się pozyskać inwestora strategicznego, McCormick & Company, Incorporated – światowego lidera branży przypraw i produktów smakowych.

Transakcja zostanie sfinalizowana po uzyskaniu zezwoleń organów regulacyjnych w Polsce, Rosji oraz na Ukrainie. W ramach transakcji McCormick & Company nabędzie 100% udziałów w Kamis za łączną kwotę 830 mln PLN. Będzie to jedna z największych transakcji M&A na polskim rynku spożywczym w ostatnim czasie. Umowa nie obejmuje działalności Kamis związanej z produkcją herbat, która będzie kontynuowana przez obecnych właścicieli w ramach nowej spółki.

Kamis jest niekwestionowanym liderem branży przypraw, musztard oraz innych produktów smakowych w Polsce. Od czasu powstania w 1991 r. firma rozwinęła swoją działalność także poza Polską poprzez spółki zależne na terenie Rosji, Rumunii i Ukrainy, a także eksportując swoje produkty do innych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Roczne przychody spółki wyniosły w 2010 r. ponad 350 milionów PLN.

Grupa McCormick powstała w 1889 r. w Stanach Zjednoczonych. Jest wiodącym globalnym graczem w segmencie przypraw i produktów smakowych dostarczającym produkty dla handlu detalicznego, producentów żywności i przedsiębiorstw gastronomicznych. McCormick jest również liderem w Europie, między innymi dzięki przejęciu firmy Ducros we Francji i obecności w Wielkiej Brytanii pod marką Schwartz. McCormick jest spółką notowaną na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE:MKC) o kapitalizacji 6,6 miliarda USD i przychodach 3,3 miliarda USD (za ostatni rok obrotowy zakończony w listopadzie 2010 r.).

Zdaniem Kamis, ta strategiczna umowa stanowi niepowtarzalną szansę rozwoju dla pracowników, klientów, dostawców i innych partnerów biznesowych, zapewniając jednocześnie platformę do długofalowego rozwoju działalności spółki w Polsce i w regionie.

FIDEA pełniła rolę wyłącznego doradcy finansowego właścicieli Kamis S.A. przy przeprowadzeniu transakcji.