Bielenda przejmuje właściciela marki Miya Cosmetics, poszerza swoje portfolio produktowe

Bielenda Kosmetyki Naturalne, wspierana przez inwestora Innova Capital, przejmie pełen pakiet udziałów w spółce Kanani Europe, która jest producentem polskich kosmetyków pod marką Miya Cosmetics. W ramach transakcji, TDJ – dotychczasowy właściciel firmy – dołączy do akcjonariatu Grupy Bielenda.

(więcej…)

Paweł Marchewka Liderem Polskiego Biznesu 2023, Forbes 01/2024

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że prezes i założyciel Techland S.A., Paweł Marchewka zajął zaszczytne 1. miejsce w prestiżowym rankingu magazynu Forbes – „Liderzy Biznesu 2023”. Zdeklasował pozostałych nominowanych dzięki transakcji o międzynarodowym rozgłosie – pozyskaniu dla Techlandu strategicznego partnera w postaci światowego lidera rynku gamingu –  Tencent.

(więcej…)

„Korzystne embargo”, Forbes 09/2014

Na łamach wrześniowego wydania miesięcznika Forbes ukazał się artykuł pt. „Korzystne embargo”, w którym przedstawione zostały alternatywne ścieżki ekspansji dla firm z sektora spożywczego, objętego przez rosyjskie embargo.

(więcej…)

„Maspex, czyli jak Pawiński zbudował swoje imperium”, Forbes 07/2014

Na łamach lipcowego wydania miesięcznika Forbes ukazał się artykuł pt. „Maspex, czyli jak Pawiński zbudował swoje imperium”, opisujący historię i perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa Maspex.

(więcej…)

FIDEA partnerem IX edycji Akademii Liderów Rynku Kapitałowego

W dniu 30 czerwca 2014 roku zainagurowana została IX edycja Akademii Liderów Rynku Kapitałowego (ALRK), wspierająca rozwój studentów i absolwentów najlepszych uczelni w Polsce. Program jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji 2065 im. Lesława A. Pagi i Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz najważniejszych firm i instytucji polskiego rynku kapitałowego. Tegoroczną inaugurację Akademii swoim wykładem uświetnił prezes NBP, prof. Marek Belka, który wygłosił prelekcję na temat powiązań pomiędzy gospodarką i polityką społeczną.

(więcej…)

Wywiad Portalu Spożywczego z Adamem Jabłońskim

W czerwcu 2014 Portal Spożywczy opublikował wywiad z Adamem Jabłońskim, Partnerem w FIDEA. Rozmowa dotyczyła strategii Agros Nova i ich możliwości rozwoju w konkretnych segmentach rynku spożywczego. Cała treść artykułu jest dostępna na stronie internetowej Portalu Spożywczego.

FIDEA partnerem V edycja konferencji Private Equity Forum

W dniu 3 czerwca w Warszawie odbyła V edycja konferencji Private Equity Forum, połączona z galą rozdania nagród dla szczególnie wyróżniających się spółek z branży.

(więcej…)

Wywiad Portalu Spożywczego z Markiem Dojnowem

We wrześniu 2013 Portal Spożywczy opublikował obszerny wywiad z Markiem Dojnowem. Rozmowa toczyła się na temat konsolidacji wielu sektorów rynku spożywczego i zaangażowaniu w ten proces funduszy Private Equity.

(więcej…)

FIDEA nominowana w kategorii Najlepszy Doradca Corporate Finance

Podczas czwartej edycji konferencji „Private Equity Forum & Awards Gala” organizowanej przez Executive Club, FIDEA została nominowana do nagrody Diament Private Equity 2012, w kategorii Najlepszy Doradca Corporate Finance.

„Szklanka do połowy pełna” – Forbes 2/2013

Na łamach lutowego wydania miesięcznika „Forbes” ukazał artykuł pt. „Szklanka do połowy pełna” przybliżający sytuację na polskim rynku fuzji i przejęć w 2012 roku.

(więcej…)

Ranking „Liderzy Biznesu 2012” – Forbes 09/2012

Na łamach wrześniowego wydania miesięcznika „Forbes” ukazał się ranking „Liderzy Biznesu 2012”, w którym  wyróżnione zostały osoby ze świata biznesu za szczególne osiągnięcia biznesowe. Pierwsze miejsce w rankingu zajął Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Herbert Wirth, którego kapituła konkursu postanowiła nagrodzić za przejęcie kanadyjskiej Quadry. Na drugim miejscu uplasował się Pan Luis Amaral, założyciel i główny akcjonariusz Eurocashu, za przejęcie swojego konkurenta firmy Tradis.

(więcej…)

FIDEA zdobywcą Diamentu Private Equity w kategorii Doradca Corporate Finance Roku 2011

Podczas trzeciej edycji konferencji „Private Equity Forum & Awards Gala” organizowanej przez Executive Club, FIDEA została uhonorowana Diamentem Private Equity, zwyciężając w konkursie na Doradcę Corporate Finance Roku 2011. Nagrody te zostały rozdane po raz pierwszy dla najlepszych firm, osób oraz transakcji powiązanych z sektorem private equity.

(więcej…)

FIDEA uczestnikiem „Private Equity Forum & Awards Gala”

29 maja 2012 w hotelu Hilton w Warszawie odbyła się trzecia edycja konferencji „Private Equity Forum & Awards Gala”.

(więcej…)

„Sprzedaj albo rośnij” – Forbes 3/2012

W dodatku pt. „100 najbogatszych Polaków” do numeru 3/2012, w artykule pt. „Sprzedaj albo rośnij” dziennikarze miesięcznika Forbes przybliżają trendy kształtujące polski rynek markowych dóbr FMCG.

(więcej…)

„Jedzenie w cenie” – Forbes 10/2011

W numerze 10/2011, w artykule pt. „Jedzenie w cenie” dziennikarze miesięcznika Forbes przybliżają sytuację na polskim rynku żywności i napojów. Przedstawione zostały min. postępująca konsolidacja sektora mrożonek, soków i napojów,dań gotowych, bakalii i żywności ekologicznej. W artykule wspomniano również o wysokich oczekiwaniach cenowych właścicieli. Jedną z osób poproszonych o komentarz do sytuacji w branży był Marek Dojnow:

(więcej…)

„Naturalne drogerie” – Forbes 10/2011

W numerze 10/2011, w artykule pt. „Naturalne drogerie” dziennikarze miesięcznika Forbes przybliżają sytuację na polskim rynku drogerii, który wkroczył w przyspieszoną fazę konsolidacji. Marek Dojnow komentuje sytuację w branży następująco:

(więcej…)

„Zamiar na siły – nigdy odwrotnie” – Forbes 04/2011

W numerze 04/2011, w artykule pt. „Zamiar na siły – nigdy odwrotnie” dziennikarze magazynu Forbes zajmują się tematyką zagranicznej ekspansji polskich przedsiębiorstw. Opisane zostały min. próby stworzenia międzynarodowych korporacji podejmowane przez Bioton i Comarch. Marek Dojnow komentuje obecne podejście polskich spółek do rozwoju zagranicznego:

(więcej…)

Wywiad Portalu Spożywczego z Markiem Dojnowem – 3 listopada 2010

W listopadzie 2010 Portal Spożywczy opublikował obszerny wywiad z Markiem Dojnowem. Rozmowa toczyła się na temat sytuacji w polskim sektorze spożywczym oraz w największych firmach tego rynku, m.in. Agros Nova, Hortex, Maspex, Kamis, Wedel czy Jutrzenka.

(więcej…)

„Wielkie wyciskanie” – Forbes 08/2010

W numerze 08/2010, w artykule pt. „Wielkie wyciskanie ” dziennikarze miesięcznika Forbes przybliżyli obecną sytuację na polskim rynku napojów. Opisane zostały m.in. ostatnia transakcja w tym sektorze, czyli sprzedaż Agros Nova funduszowi IK Investment Partners, wznowienie rozmów o współpracy Pepsi Co i Maspexu oraz plany wyjścia z Hortexu funduszu Argan Capital. W artykule wspomniano również o aukcji Hortexu, która miała miejsce dwa lata temu i zakończyła się niepowodzeniem ze względu na niespełnienie oczekiwań cenowych właściciela. O komentarz do tamtej transakcji poproszono Marka Dojnowa:

(więcej…)

„Filmowy kanał” – Forbes 03/2010

W numerze 03/2010, w artykule pt. „Filmowy kanał ” dziennikarze magazynu Forbes zajmują się tematyką inwestycji w produkcję filmową. Jedną z głównych kwestii poruszanych w artykule był debiut spółki East Pictures, która zajmuje się inwestowaniem w projekty i produkcje filmowe, na alternatywnym rynki akcji NewConnect. Jedną z osób poproszonych o komentarz do sytuacji w tej branży był Marek Dojnow:

(więcej…)

„Walka M&A z IPO” – Forbes 02/2010

W numerze 02/2010, w artykule pt. „Walka M&A z IPO” magazyn Forbes przybliża aktualną sytuację na polskich rynkach fuzji i przejęć oraz papierów wartościowych. Rok 2010 zapowiada się ciekawie na obu frontach. Z jednej strony wyraźnie odżył rynek IPO, napędzany przede wszystkim przez zapowiadane oferty dużych spółek Skarbu Państwa, tj. Tauronu, PZU oraz GPW. Z drugiej strony, po okresie stagnacji, widać również zwiększoną aktywność na rynku fuzji i przejęć. Patrząc na rynek M&A z globalnej perspektywy, firmy będą upatrywać w fuzjach i przejęciach szansy na wzrost zysków, po tym jak dokonały cięcia kosztów w roku 2009. Również polskie spółki są obecnie bardziej skore do rozmów i ruchów konsolidacyjnych, m.in. przez rosnącą konkurencję. Marek Dojnow komentuje w artykule ten trend następująco:

(więcej…)

„Gracze roku 2010 – Dobra konsumpcyjne, handel i usługi” – Forbes 01/2010

W numerze 01/2010 magazynu Forbes znalazł się artykuł pt. „Gracze roku 2010 – Dobra konsumpcyjne, handel i usługi” o obecnej sytuacji kilku spośród największych firm z sektora FMCG: CEDC, Eurocash oraz Emperia. W artykule Marek Dojnow komentuje powodzenie emisji akcji i obligacji CEDC z listopada 2009r.:

(więcej…)

„Prywatne prywatyzacje” – Forbes 11/2009

W numerze 11/2009 magazynu Forbes znalazł się artykuł pt. „Prywatne prywatyzacje” o udziale funduszy private equity w prywatyzacjach. W artykule Marek Dojnow komentuje podejście funduszy do sektora energetycznego:

(więcej…)

„Portale turystyczne łączą siły” – Forbes 08/2009

W sierpniowym numerze czasopisma Forbes ukazał się artykuł pt. „Portale turystyczne łączą siły”, opisujący fuzję Wakacje.pl i EasyGo.pl. FIDEA, wspólnie z założycielem Hoopa, Panem Dariuszem Wojdygą, objęła udziały w portalu Wakacje.pl w 2007 roku. W tekście poruszany jest również wątek ewentualnej konsolidacji z portalem Travelplanet.pl:

(więcej…)

„Czas ostrych skalpeli” – Forbes 05/2009

W majowym numerze magazynu Forbes ukazał się artykuł pt. „Czas ostrych skalpeli” o restrukturyzacjach w polskich firmach. Jednym ze specjalistów poproszonych o komentarz do artykułu jest Marek Dojnow:

(więcej…)

„Słaby złoty? W słabości siła” – Forbes 04/2009

W kwietniowym numerze polskiego wydania magazynu Forbes ukazał się artykuł pt. „Słaby złoty? W słabości siła” o wpływie deprecjacji złotówki na sytuację polskich przedsiębiorstw. W nim przytaczana jest wypowiedź Marka Dojnowa, Partnera Zarządzającego FIDEA:

(więcej…)

„Można żyć z tą chorobą” – Forbes 03/2009

W marcowym numerze miesięcznika Forbes ukazał się artykuł pt. „Można żyć z tą chorobą” o problemach polskich przedsiębiorstw z opcjami walutowymi. W nim przytaczana jest wypowiedź Marka Dojnowa, Partnera Zarządzającego FIDEA:

(więcej…)

„A wiosna była taka krótka tego roku” – Forbes 02/2009

Co sądzą bankierzy inwestycyjni o fuzjach i przejęciach w 2008 roku w Polsce? W artykule towarzyszącym największym przejęciom w minionym roku w Polsce można znaleźć opinie wybranych specjalistów, w tym partnera zarządzającego firmy FIDEA, Marka Dojnowa:

(więcej…)

Ranking największych przejęć 2008

Transakcja nabycia przez fundusz Enterprise Investors ponad 40% akcji Hoop S.A., przy której interesy akcjonariuszy-założycieli reprezentowała FIDEA znalazła się wśród 10 największych przejęć 2008 roku na polskim rynku w ocenie dziennikarzy Forbesa. Dodajmy jednak, iż sporządzający ranking nie uwzględnili innej transakcji zamkniętej w 2008 r., przy której doradzała FIDEA, mianowicie transakcji przejęcia Hoop S.A. przez Kofola a.s. za ponad 661 mln złotych, co dałoby jej ósmą pozycję w rankingu.

(więcej…)

„Spada cena akcji PZU” – Rzeczpospolita, 29 stycznia 2009

W artykule dziennikarka Rzeczpospolitej stara się ustalić przyczyny dużej rozbieżności w wycenie PZU w związku z ostatnią ofertą ugodową Eureko złożoną Skarbowi Państwa. Marek Dojnow był jednym bankierów inwestycyjnych poproszonych o komentarz w tej sprawie.

(więcej…)

„Polscy specjaliści od przejęć” – Rzeczpospolita, 12 stycznia 2009

12 stycznia 2009 w dzienniku Rzeczpospolita ukazał się artykuł pt. „Polscy specjaliści od przejęć”. W nim przytaczane są wypowiedzi Marka Dojnowa, Partnera Zarządzającego FIDEA, na temat polskiego rynku fuzji i przejęć. Poniżej prezentujemy wybrany fragment:

(więcej…)

„Jak bardzo opcje walutowe uderzają w polskie firmy?” – TVN CNBC Biznes, 2 stycznia 2009

Adam Jabłoński, Partner FIDEA Corporate Finance, był gościem TVN CNBC Biznes. Jako ekspert z zakresu rynków finansowych komentował sytuację polskich przedsiębiorstw zaangażowanych w walutowe instrumenty pochodne oraz wypowiadał się na temat sposobów radzenia sobie z gigantycznym problemem jaki dla wielu firm stanowią obecnie opcje walutowe.

(więcej…)

„Kto w co gra w walutowym kasynie” – Forbes, 01/2009

W numerze 01/2009 miesięcznika Forbes ukazał się artykuł pt. „Kto w co gra w walutowym kasynie”. W nim przytaczany jest projekt, w którym FIDEA pomogła spółce Erbud optymalnie zamknąć struktury opcyjne i ograniczyć pogłębiającą się stratę firmy na tych transakcjach. Poniżej prezentujemy wybrany fragment:

(więcej…)

„Czy ujemna wycena opcji wynosi już 10-11 mld zł?” – Parkiet, 19 grudnia 2008

19 grudnia 2008 Gazeta Giełdy Parkiet opublikowała artykuł „Czy ujemna wycena opcji wynosi już 10-11 mld zł?”. Poniżej prezentujemy fragment artykułu:

(więcej…)

„Szansa dla firm z opcjami” – Rzeczpospolita, 19 grudnia 2008

19 grudnia 2008 dziennik Rzeczpospolita opublikował artykuł „Szansa dla firm z opcjami”. Poniżej prezentujemy wybrany fragment:

(więcej…)

„Fidea: Państwo powinno pomóc firmom w ograniczeniu strat z opcji” – Internet Securities Businesswire, 18 grudnia 2008

18 grudnia 2008 agencja Internet Securities Businesswire opublikowała artykuł pt. „Fidea: Państwo powinno pomóc firmom w ograniczeniu strat z opcji”. Poniżej prezentujemy wybrany fragment:

(więcej…)

„Spekulacje na opcjach dobijają złotego” – Gazeta Prawna i portal forsal.pl, 18 grudnia 2008

18 grudnia 2008 na portalu Forsal.pl pojawił się artykuł „Spekulacje na opcjach dobijają złotego”. Poniżej prezentujemy wybrane fragmenty:

(więcej…)

„Potrzebny jest specjalny fundusz na straty z opcji” – Puls Biznesu, 18 grudnia 2008

18 grudnia 2008 portal Pulsu Biznesu opublikował artykuł pt. „Potrzebny jest specjalny fundusz na straty z opcji”. Poniżej prezentujemy wybrane fragmenty:

(więcej…)

„Ruch w interesach najbogatszych” – Forbes 01/2008

W numerze 01/2008 magazyn Forbes opisuje zmiany, które miały miejsce w portfelach najbogatszych Polaków w roku 2007 w artykule pt. „Ruch w interesach najbogatszych”. Z transakcji, przy których doradzała FIDEA, wspomniano o fuzji Kofoli z Hoopem, sprzedaży Ultra Packu oraz przejęciu Voestalpine Stalhandel przez Złomrex.

(więcej…)

„Mecz Polaków” – Forbes 01/2008

W numerze 01/2008 magazyn Forbes opisuje rynek fuzji i przejęć w roku 2007 w artykule pt. „Mecz Polaków”. O sytuacji na tym rynku wypowiada się m.in. Marek Dojnow, partner FIDEA:

(więcej…)

„Polski Mittal” – Forbes 12/2007

W numerze 12/2007 magazyn Forbes przybliża w artykule pt. „Polski Mittal” historię przedsiębiorstwa Złomrex oraz sylwetkę jego założyciela i jedynego akcjonariusza, Przemysława Sztuczkowskiego. Adam Jabłoński, partner FIDEA, który doradzał spółce przy kilku transakcjach przejęć był jedną z osób poproszonych o komentarz:

(więcej…)

„Udany powrót Jaskóły” – Forbes 03/2007

W numerze 03/2007 magazynu Forbes w artykule pt. „Udany powrót Jaskóły” została przybliżona sylwetka Konrada Jaskóły oraz kierowanej przez niego spółki Polimex – Mostostal. Jedną z osób poproszonych o komentarz był Marek Dojnow:

(więcej…)

„Dużo, drogo i na kredyt” – Forbes 01/2007

W numerze 01/2007 w artykule pt. „Dużo, drogo i na kredyt” magazyn Forbes opisuje sytuację na polskim rynku fuzji i przejęć w 2006 roku. Marek Dojnow był wśród osób poproszonych o komentarz:

(więcej…)

„Ranking Liderzy Biznesu 2006” – Forbes 09/2006

W numerze 09/2006 magazynu Forbes w artykule pt. „Ranking – liderzy biznesu 2006” przybliżane są sylwetki kilku spośród najbardziej znanych polskich biznesmenów. W części o Jerzym Staraku Marek Dojnow komentuje biznes spółki ZT Kruszwica:

(więcej…)

„Figa dla Ernst & Young” – Forbes 08/2006

W numerze 08/2006 magazynu Forbes w artykule pt. „Figa dla Ernst & Young” opisywane jest odejście z polskiego oddziału E&Y kilku grup pracowników wyższego szczebla, którzy założyli własne firmy. Przytaczane są również inne przypadki tego typu:

(więcej…)

„Satyra na bożą krówkę” – Forbes 07/2006

W numerze 07/2006 magazyn Forbes przybliża w artykule pt. „Satyra na bożą krówkę” sieć dyskontów Biedronka, należącą do portugalskiej grupy Jeronimo Martins. Marek Dojnow był jedną z osób poproszonych o komentarz:

(więcej…)

„Alicja w krainie banków” – Forbes 03/2006

W numerze 03/2006 magazynu Forbes w artykule pt. „Alicja w krainie banków” omawiana jest fuzja Pekao SA i Banku BPH. W artykule Marek Dojnow komentuje biznes UniCredit:

(więcej…)

„Rodzimy kapitał naciera” – Forbes 01/2006

W numerze 01/2006 magazyn Forbes opisuje rynek fuzji i przejęć w 2005 roku w artykule pt. „Rodzimy kapitał naciera”. Marek Dojnow został poproszony o komentarz do prywatyzacji Huty Częstochowa:

(więcej…)

„Hodowcy tulipanów w miejsce Eureko” – Forbes 12/2005

W numerze 12/2005 magazyn Forbes przybliża w artykule pt. „Hodowcy tulipanów w miejsce Eureko” działalność holenderskiego Rabobanku w Polsce. W artykule Marek Dojnow komentuje ostrożną politykę akwizycyjną banku:

(więcej…)

„Teraz Fidea” – Manager Magazin 10/2005

Kto to jest Marek Dojnow? Najczęściej pada odpowiedź: prezes ABN Amro. Niewielu dodaje krótkie słowo „były”. Bo też i mało kto zauważył, że Dojnow odszedł z banku już w czerwcu. Z kolei ci, którzy to spostrzegli, kojarzą fakt jego rezygnacji jednoznacznie – z zeznaniami przed komisją śledczą w sprawie PZU.

(więcej…)